"Vprašanje naše molitve je osnovno vprašanje. Od tega je odvisna vera in nevera." B. sl. Alojzij Kozar

2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019

Velika sobota

sobota, 20.04.2019

Velika sobota: Jezus leži v grobu. To je dan spoštljive tihote. Zjutraj je v Božjem grobu izpostavljeno Sveto Rešnje Telo v tiho češčenje. Skozi dan se vrstijo blagoslovi jedi. Velikonočni blagoslov ima posebno simboliko:

* meso predstavlja Kristusovo telo

* hren predstavlja žeblje

* rdeči pirhi simbolizirajo kaplje Kristusove krvi, vstajenje in ponovno stvarjenje ter upanje. Jajce simbolizira tudi varnost in novo življenje, ki se prebije iz lupine - kamnitega groba

* okrogla potica nas spominja na trnjevo krono

Zvečer se z velikonočno vigilijo začne praznovanje velike noči. Sestavljajo jo štirje deli, in sicer slavje luči, besedno bogoslužje, krstno in birmansko bogoslužje ter evharistično bogosližje. Obred se začne tako, da  duhovnik pred cerkvijo blagoslovi ogenj in z njim prižge velikonočno svečo, ki predstavlja vstalega Kristusa. Svečo slovesno v  sprevodu prinese v cerkev in trikrat zapoje "Kristusova luč". Po treh odlomkih Božje besede iz stare zaveze, se spet oglasijo zvonovi, po berilu iz nove zaveze pa zadoni aleluja. Sledi obnovitev krstnih obljub in evharistično bogoslužje.