"Vprašanje naše molitve je osnovno vprašanje. Od tega je odvisna vera in nevera." B. sl. Alojzij Kozar

Pepelnica

sreda, 17.02.2021

V rimskem obredu Katoliške cerkve se postni čas začne s praznovanjem pepelnične srede. Na ta dan ljudje v svojih župnijah pristopijo k obredu pepeljenja, ko duhovnik vernike po glavi posuje z blagoslovljenim pepelom ali jim na čelo začrta znamenje križa.

Da bi lažje razumeli večplastni duhovni pomen pepelnične srede, je tu nekaj osnovnih dejstev o tem prazniku.

Pepelnica je starodaven liturgični praznik s svetopisemskimi koreninami

Prvo praznovanje pepelnice sega v osmo stoletje po Kristusu in verjetno izvira iz še zgodnejše tradicije, ko so se spokorniki posuvali s pepelom v znamenje sprave za svoje grehe.

V Svetem pismu najdemo mnogo takšnih primerov - Job je na primer rekel, da se kesa v prahu in pepelu (prim. Job 42,6).

Velika noč je 46. dan po pepelnici

Šest postnih nedelj se ne šteje v uradni del postnega časa - vsaka nedelja je namreč poseben spomin na Kristusovo vstajenje. Če torej od 46 odštejete šest, dobite slavnih 40 dni posta.

Pepelnica je dan posta in odpovedi

Na pepelnico (in veliki petek) velja strogi post, ki veže vse vernike od izpolnjenega 18. leta do začetka 60. leta. Na ta dan se lahko le enkrat do sitega najemo in se vzdržimo mesnih jedi.

Velika noč je 46. dan po pepelnici

Pepelnica je dan posta in odpovedi

Pepel ima globok duhovni pomen

Sveti Janez Pavel II. odlično povzame globok pomen, ki se skriva za pepelom:

"Čisto srce, o Bog, mi ustvari ... svojega Svetega Duha mi ne odvzemi." Ta prošnja odmeva v naših srcih, ko se približujemo Gospodovemu oltarju, da bi po starodavni tradiciji na čelo prejeli znamenje križa iz pepela. To dejanje ima bogat duhovni pomen in je pomembno znamenje spreobrnjenja in notranje prenove. Sam po sebi je preprost liturgičen obred, ki pa je zelo globok zaradi svojega spokorniškega pomena: z njim Cerkev spominja človeka, vernika in grešnika na njegovo slabost spričo zla in še posebej na njegovo popolno odvisnost od Božjega neskončnega veličastva.

Vir: www.si.aleteia.org